Kuidas osta kodu uusarenduses?

Aina enam soovitakse kodu rajada uusarendusse, kus on uusimad tehnilised lahendused, madalad kodukulud, läbimõeldud planeeringud, oma parkimiskoht ja panipaik. Anname seitse soovitust, millele tasub enne ostu tähelepanu pöörata.

1. Küsige allahindlust

Uusarendusturul kehtivad hindade kohta samad reeglid, mis kogu vabakaubanduse maailmaski, ehk aeg-ajalt pakutakse allahindlust. Kasutage võimalust arendajaga hinna osas läbi rääkida. Müügijuhiga suheldes viitage konkurentidele, nüüd on igal projektil või arendajal neid piisavalt. Kui olete objektist huvitatud, jälgige reklaami ja olge müügijuhiga kontaktis.

2. Jälgige hooaega

Arendaja on allahindluseks rohkem nõus ostuaktiivsuse languse ajal. Uute korterite müügi kõrghooaeg on kevade keskpaik, sügis ja detsember. Madalhooaeg on jaanuar, veebruar, mai ja suvekuud. Tasub teada, et  müügijuhil on individuaalne tööplaan ja ta soovib enne aruandeperioodi lõppu teha võimalikult palju tehinguid. Seetõttu on nende perioodide lõppedes temaga ka lihtsam läbi rääkida.

3. Otsige alternatiive

Arendajad panevad esmalt müüki vaid väikese osa kõigist korteritest ja klientidele näidatakse kõigepealt kallimaid kortereid. Seetõttu paluge näha ka teisi kortereid. Tavaliselt asuvad odavamad korterid alumisel korrusel või näiteks kõrghoone 13. korrusel. Odavamad on ka kehva vaatega, hoone nurgas või liftišahtide lähedal. Mõelge läbi, ehk need omadused ei tekitagi teile ebamugavusi.

4. Eelistage viimistletud korterit

Uute hoonete turul on rohkem viimistletud kortereid kui viimistlemata. Kui ostate ainult betoonkarbi, suurendate automaatselt kulusid. Seetõttu on parem osta täielikult viimistletud korter – saate võtmed kätte ja võite mööbli sisse tuua. Võimalus on võtta vastu viimistluseelne korter või lausa valge kast.

5. Soovite suuremaid muudatusi

Kui soovite oma uut korterit ümber ehitada, siis see on põhimõtteliselt võimalik. Ümberehituse korral mõelge, mida konkreetselt ja kui kardinaalseid muutusi soovite ja kas need on ikka mõttekad. Tingimata peate ümberehituse teemal suhtlema arendaja ja projekteerijatega. Tutvuge ehituseeskirjade ja vajalike dokumentidega, sest ebaseaduslik remont võib teile kalliks maksma minna.

6. Muuta või asendada

Vahetage välja ukselukud, sest võtmekomplekt ringles pikemat aega ehitajate käes. Kutsuge kohale elektrik, et üle vaadata köögiploki elektrisüsteem ning kontrollida koht-ja üldvalguse piisavust. Reeglina aitab ühest aastast, et maja n-ö kohale ja kokku tõmbuks ning kõigist defektidest märku annaks.

7. Tulge korterit vastu võtma koos asjatundjaga

Spetsialist kontrollib torude kvaliteeti, põranda ja seinte kallet, ventilatsiooni toimimist, valgustab aknaraami läheduses asuvaid õmblusi, koputab vannitoaplaate ja vaatab üle veel mitmeid kontrollnimekirja punkte. Siiski on oluline leppida paratamatu tõsiasjaga: uus on uus ja veel läbi proovimata … Kontrollige hoolikalt dokumente, ehituse ja viimistluse kvaliteeti – see on ostu viimases etapis kõige olulisem samm. Ärge mingil juhul allkirjastage dokumente korteri vastuvõtmise kohta enne, kui olete korteri hoolikalt üle vaadanud!

Artikli autor: Arco Vara


Seotud artiklid