Mida peaks omanik tegema enne korteri üürileandmist?

Soovid oma kinnisvara ise välja üürida, aga kogemusi ja teadmisi napib? Anname Sulle mõned kasulikud soovitused, kuid meeles tasub pidada seda, et protsessi õnnestumise eest vastutab täielikult siiski omanik ise.

Koosta tegevusplaan ja teavita sellest

Ükskõik, kas oled üksik või pereinimene – ava oma kalendermärkmik ja pane kirja kogu meeskond, kes aitab sul potentsiaalset üürilist leida. Planeeri vajalikud tegevused, pane ruutmeetri täpsusega kirja andmed üüritava objekti iga ruumi kohta, samuti jooksvad kommunaalkulud, elektri-, gaasi-, vee- ja küttenäidud, kõik vajalikud kontaktid ja muu oluline info. Kuna tegevusplaan on ajas muutuv, on võimalik hinnata ja võrrelda ka vähem või rohkem sobivaid kandidaate. Kui soovid kiiresti üürilist leida, alusta kohe aktiivset teavitustööd. Esmane sihtrühm, kellele vabast üüripinnast teatada, on su naabrid, samas majas või lähiümbruses elavad tuttavad, su sõpruskond, töökaaslased ja sugulased. Teavitustegevusse soovitan hõivata kogu perekonna.

Määra üürihind ja koosta üürileping

Kõige suuremat huvi tuntakse hinna vastu ja seega tuleb kindlaks teha piirkonna turuhinnad. Pakutud üürihind ei tohiks olla liiga kõrge ega liiga madal, ideaalne oleks turuhinnast veidi madalam hind, mis tõenäoliselt ka kohe silma hakkab. Esialgse lepingu põhja koostamine on kogu protsessi olulisem osa. Mõtle põhjalikult läbi lepingu finantspool, kõik kõrvalkulud, tagatisraha suurus, üürilepingu kestus. Hea, kui üürile antav korter oleks juba kindlustatud, mis tagab sulle rendiperioodiks suurema turvatunde.

Kujunda oma kuulutus ja paiguta reklaam

Oskuslikult kujundatud ja ortograafiliselt õigesti kirjutatud üürikuulutus tõmbab tähelepanu. Tekst peaks olema võimalikult informatiivne, samas ei tohi seda olla liiga palju. Üüritavat pinda peab põhjalikult kirjeldama, välja tooma korteri plussid ja eripära. Väga oluline on välja tuua, mida üürihind endas sisaldab, mis mööbel kaasa tuleb ja kas hinna sisse kuulub ka parkimiskoha või panipaiga kasutamise võimalus. Ilusad ja professionaalsed fotod on väga oluline. Enne reklaami paigutamist internetti või ajalehte pea nõu professionaaliga. Kindlasti märgi ära korteri asukoht! Elamispinna asukoht on esmatähtis ning võib kompenseerida muud puudujäägid. Too välja ka olemasolevad transpordiühendused. Üllatav, aga üks tähtsamaid detaile on vaade aknast: kirjeldage, missugune see on. Kui tegu on rahuliku piirkonnaga, märkiga kindlasti ka see ära: et piirkonnas elavad peamiselt eakad inimesed, naabrid on rahulikud ja rohelusse jõuab vaid lühikese jalutuskäiguga.

Kontrolli üürniku tausta

Internetis saab tutvuda üürnike andmebaasiga ja saada infot ka üürnike maksehäirete kohta (taust.ee ja Creditinfo raportid). Tutvuge üürnikuga isiklikult, ära kiirusta, kuula ja jälgi oma vestluskaaslast. Esmamulje on väga tähtis! Veendu, kas isik on teovõimeline nii juriidiliselt kui ka füüsiliselt. Määra lisaks üks kontaktisik, kes oleks samuti volitatud sinuga asju ajama. Kohtu kontaktisikuga – temalt võid saada olulist lisainfot.

Ära häbene küsida üürnikult isikut tõendavat dokumenti, teavet tema perekonnaseisu, töökoha, usuliste eelistuste kohta, tema suhtumist koduloomadesse. Väga tähtis on teada, mitu inimest täpselt korterisse elama tuleb – võib juhtuda, et elama asub rohkem, kui lepingusse märgitud saab. Teiseks on tähtis kokku leppida, kas üürihind jääb või võtate õiguse hinda muuta – see tuleb ka lepingus ära märkida. Kui korteri esitlusele tuleb potensiaalse üürniku asemel tema tuttav sõi sugulane, tasub olla ettevaatlik!

Artikli allikas: Arco Vara


Seotud artiklid