Ekspert: kinnisvara hinnapõhi on lähedal

Eesti suurima kinnisvarabüroo Uus Maa juhi Jaanus Lauguse sõnul on vanade korterite hinnad tipust 20-30% alla tulnud ja ostjatel on praegu võimalus oma tingimusi dikteerida.

Jaanus Lauguse kinnitusel määravad praegu ostjad turgu ja müüjad on paindlikud. “Statistilise täpsusega selgub see alles tulevikus, aga teise ringi korterite turupõhi paistab lähedal või on tõenäoliselt juba käes. Hind on praegu kõige olulisem tegur ja alla kümne aasta vanuste majade korterid hinnaklassis 3000-4000 eurot ruutmeetri kohta leiavad kiiresti ostja. Sellises hinnavahemikus on tihti ostuhuvilisi rohkem ja tuleb ette isegi ülepakkumisi,“ rääkis Laugus.

„Samal ajal on osade varade osas on turul huvi madal. Selgemalt on välja joonistunud erinevate piirkondade populaarsemad ja vähem atraktiivsed tänavad ja majad. Kuna pakkumisi on palju, siis loeb silmapaistmiseks hea turundamine rohkem kui varem,“ ütles Laugus.

„Uusarenduste hinnalangust sisuliselt toimunud pole. Alla 4000-eurose ruutmeetrihinnaga Tallinna ja selle lähiümbruse uusarenduste vastu on ostjate huvi selgelt olemas. Arendajad on otsustanud ära oodata kui inflatsioon oma töö teeb ja turg järgi jõuab ning suuremat hinnalangust selles segmendis ilmselt ei tulegi. Pigem ongi edaspidi Tallinna uusarenduste hinnatase üle 4000 euro ruutmeetri kohta,“ sõnas laugus.

„Edasine kinnisvaraturu suund sõltub laenuintressidest. Laenu hinna ja kinnisvaraturu aktiivsuse vahel on otsene seos. Praegu on laenu võtmine üle aastate kalleim, mis vähendab kättesaadavust. Pangad aga enam suuremat intressitõusu ei prognoosi ja kui laenu hind alla hakkab tulema, siis ostuhuvi tõuseb ja turg pöördub teistpidi. Kodu soetatakse 20-30 aasta perspektiiviga ja selle aja jooksul käivad intressid üles-alla, aga ajaloolisi keskmisi võrreldes on kinnisvarahinnad suunaga üles,” rääkis Laugus.

„Ostuotsuseid on pikalt edasi lükatud ja kinnisvarakuulutuste vaatamisnumbrid on võrreldes aastagatusega kõrgemal tasemel. Samuti ei paista muid, näiteks kõrgetest energiahindadest tulenevaid ebakindlust suurendavaid tegureid, mis seni selgelt turgu mõjutasid,” kommenteeris Uus Maa juht.


Seotud artiklid